fbpx
35.8 C
Skopje

Ден одмор повеќе и – сите во Грција

АКТУЕЛНО

Од денес се очекува зголемена фрекфрентност за излез од Македонија, пред се на граница со соседна Грција. Ова веќе е тренд за Македонците, кои секој продолжен викенд брзаат да го посетат нашиот јужен сосед.

Македонската страна без поголеми проблеми и задржувања ги прегледува возилата и не се создава поголем метеж. Најавено беше поголема контрола на грчката граница, која за сега ја нема.

За овој случај се огласија и од МВР, кои порачаа дека ќе сторат се да се избегнат големите чекања согласно нормативите од законот за гранични премини.

Покрај посета на Грција, голем број на Македонци се очекува големиот христијански празник Велигден да го дочекаат и кај источниот сосед Бугарија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -