fbpx
25.8 C
Skopje

Од утре продолжува собранискиот маратон

АКТУЕЛНО

По петдневна пауза, Собранието на Република Македонија утре ќе ја продолжи конститутивната седница на која ќе се расправа за избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата.

Почетокот на 13 продолжение на седницата е закажано во 11 часот.

Според пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, излезот од политичката криза е во распишување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните. Од СДСМ, пак, сметаат дека со расправата не се почитува собранискиот деловник и бараат да се премине на новата точка – избор на претседател на Собранието.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -