fbpx
17.8 C
Skopje

Иванов нема време за средба ниту со Билд

АКТУЕЛНО

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов нема да се сретне со поранешниот премиер и министер за надворешни работи на Шведска, Карл Билд кој е во посета на Македонија.

„Во агендата на претседателот не е предвидена таква средба“, велат од кабинетот на Иванов.

Билд кој на својот Твитер профил најави дека денеска доаѓа во Скопје напиша и дека не гледа знаци за крај на кризата во Македонија.

„Не и се гледа крајот на уставната криза во Скопје. Се чини дека разликите во ставовите се се подлабоки. Ситуацијата е тешка“, напиша тој на Твитер.

Тој не наведе детали за посетата на Скопје и за евентуални средби. Некои од медиумите јавија дека Билд ќе се сретне со Иванов и со политичките лидери.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -