fbpx
24.8 C
Skopje

Илиевски: Никој македонски граѓанин на изборите не заокружил ниту една бројка која била поврзана со Тиранската платформа

АКТУЕЛНО

После 5о и кусур дена покажавме дека сме посилни од Тиранската платформа, дека победуваме против обидите за избор на влада, на претседател на Собрание качени на Тиранската платформа. Поради пат ситуацијата во која се ставени, видовме дека некои политички чинители во нашата држава немаат баш волја да ја отфрлат тиранската платформа и истата да ја осудат, изјави во Дневникот на Канал 5 еден од иницјаторите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски.

„Тиранската платформа не само што е документ што е создаден во друга држава, што претставува преседан и апсурд сам по себе, туку е и документ подметнат после изборите. Никој македонски граѓанин на изборите не заокружил ниту една бројка  која била поврзана со Тиранската палтформа.

Сметаме дека избори се единственото решение како механизам преку кој народот ќе може да ја отфрли Тиранската платформа и да им даде до знаење на неразумните лидери на политички партии дека на еден таков документ не му е местото во Република Македонија. Изборите се единствениот излез од оваа криза кој што го посакуваме“, рече Илиевски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -