fbpx
35.8 C
Skopje

Ердоган продолжува да апси – Над илјада полицајци завршија зад решетки!

АКТУЕЛНО

Над илјада лица, осомничени за врски со Фетхуллах Гулен, беа приведени во Турција. Повеќето уапсени се полицајци.

Операцијата е спроведена во сите 81 окрузи на земјата.

Апсењата се извршени како во домовите на осомничените, така и на нивните работни места – во полициските станици. Според турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Соилу тие се обиделе да создадат алтернативна полициска структура.

Како што е познато, Анкара го обвинува Гулен за обидот за државен удар од минатата година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -