fbpx
15.8 C
Skopje

Џафери даде заклетва како претседател на Собранието, прво на албански, потоа на македонски јазик

АКТУЕЛНО

Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, а претседавање на Горан Мисовски едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието.

Праниците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“. Во овој момент претседателот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција го честиташе изборот на претседател на Собранието, а во моментов на албански јазик пред медиумите свое обраќање има и штотуку избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -