fbpx
16.8 C
Skopje

Анкета: Убедлива победа на Макрон на претседателските избори во Франција

АКТУЕЛНО

Центристот Емануел Макрон убедливо ќе ја победи ултрадесничарката Марин ле Пен на претседателските избори во Франција на седум мај, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот Пининвеи.

Рејтингот на Макрон во секојдневната анкета на Институтот денеска првпат забележа пад под психолошкиот праг од 60 проценти.

Според резултатите за Макрон би гласале 59 проценти, а за Ле Пен – 41. Вчерашните резултати беа 60 наспроти 40 отсто.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -