fbpx
28.8 C
Skopje

МВР бара притвор за Дамовски, Дурловски и Илиевски?

АКТУЕЛНО

МВР испратило писмо до ОЈО со кое го повикува што побргу да ги повикаат на сослушување и да им одредат мерки за обезбедување на организаторите на протестите.

Алсат-М од свои извори дознава дека станува збор за четири лица, со иницијали Б.Д, Б.И, Д.Х и И.Д. Тие, според изворите на телевизијата се фото-документирани од службите на МВР.

Од материјалите со кои располага полицијата, според истите извори се потврдува дека тие лица диригираат со протестите во текот на насилството во Собрание. Овие материјали се испратени со ургентно писмо во ОЈО.

Останува се уште нејасна улогата на Јавното обвинителство кон организаторите и евентуална квалификација на делото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -