3.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Нов масакр во затворските ќелии, над 33 мртви

Најмалку 33 лица се убиени во затворскиот бунт во Рораими, Бразил, соопштуваат официјални претставници. Ова е втор ваков крвав бунт после само пет дена откако беа убиени 56 затвореници, што претставуваше и најголемиот затворски масакр во последните 20 години.

До немилиот настан дошло откако две спротиставени затворски групи се судрли меѓу себе. Според информациите тие биле во вжештени односи уште од октомври минатата година.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -