fbpx
15.8 C
Skopje

Виена летово го добива првиот градски автобус без возач

АКТУЕЛНО

Истражувачки проект што се финансира со средства од министерството за сообраќај ќе и обезбеди на Виена автобус без возач, а проектот стартува ова лето.

Целта на проектот е зголемување на ефикасноста и безбедноста на автономните возила.

Првиот автоматски автобус нуди место за 11 патници, а е придвижуван од електромотор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -