fbpx
25.8 C
Skopje

Најскапата книга

АКТУЕЛНО

Најскапата книга во светот е ракопис на Леонардо да Винчи, позната како Лесторски законик.

Ова е најпознатиот од научните дневници на ренесансниот гениј.

Во 1719 година беше купен од Томас Коук, грофот на Лестер, од каде доаѓа и неговото име.

Сега единствениот ракопис е сопственост на Бил Гејтс, кој во 1994 година го купи на аукција за 30,8 милиони долари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -