13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Честит Божиќ – Христос се роди, навистина се роди

Денес во Македонија православните христијани го слават Божиќ, празник за раѓањето на Исус Христос, најсреќното случување во христијанскиот свет.

На Божиќ традиција е да се стане пред изгревањето на сонцето, важно е кој ќе биде првиот гостин во домот, затоа што тој би требало да донесе радост и среќа во претстојната година.

Утрово во сите цркви и храмови во државата се одржаа литургии, а оние кои се пречестија по 40 денови пост, денес го имаат својот прв мрсен ден во годината, момент за кој вообичаено се подготвува печено свинско.

Денес свое име празнуваат Христо, Христина, Божин, Ристо, Христина, Ристана и Ристовка.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави