fbpx
16.8 C
Skopje

Божиќ се слави и во Африка

АКТУЕЛНО

Пет држави во Африка учествуваат во славењето на христијанскиот празник Божиќ, иако овој континент претежно важи за место кое го сочинува популација од муслиманска вероисповед.

Околу 350 милиони Африканци има со христијанска вероисповед, поради што е јасно дека и во Африка ќе се прослави Божиќ и тоа во пет држави: Етиопија, Либерија, Демократска Република Конго, Гана и Нигерија.

Покрај овие држави, Божиќ ќе се прослави и во неколку области од Западна Африка. Пред се овде спаѓаат Сиера Леоне и поголем дел од Гамбија, каде се организираат маскенбали и постои празнична атмосфера.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -