fbpx
19.8 C
Skopje

Берлускони ќе плаќа 2 милиони евра на една од поранешните жени

АКТУЕЛНО

Врховниот суд на Италија пресуди дека екс премиерот Силвио Берлускони треба да плаќа месечна алиментација од 2 милиони евра на поранешната сопруга Вероника Ларио.

Пресудата на највисокиот суд беше објавен во вторникот, иако последната седница за случајот беше во ноември минатата година и тогаш судот предложи намалување на висината на издршката. Во 2013 година првостепениот суд пресуди дека на Ларио треба и да бидат исплатени 3 милиони евра.

По пресудата на судот, Берлускони ја нарече судијката „феминистка и комунистка“. Адвокатот на Берлускони поднесе жалба. Врховните судии истакнуваат дека Берлускони е еден од најбогатите луѓе во светот и разликата меѓу неговите приходи и оние на поранешната сопруга се значителни. Во овој случај, судот останува на истата одлука без промена во висината на издршката за Ларио.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -