30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Големи поплави во Тајланд и Малезија: Најмалку 18 загинати

Последните два дена Тајланд, како и Малезија беа зафатени од големи врнежи на дожд што предизвика големи поплави.

Како што пренесуваат светските новински агенции, најкритично е во јужниот дел на Тајланд каде што до сега се потврдени 18 загинати.

Пред се во Тајланд но и во Малезија бројни села се или целосно или делумно поплавени, а се стравува дека бројката на загинати ќе расте бидејќи за исчезнанти се пријавени голем број на лица.

 

 

поврзани објави

Последни објави