fbpx
29.8 C
Skopje

Средба Ахмети – Бејли: ДУИ се посветени на реформите во земјата, нова влада ќе има идната недела

АКТУЕЛНО

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје имал средба со американскиот амбасадор Џес Бејли.

Како што соопшти ДУИ, Ахмети и Бејли разговарале за формирањето на новата влада и за политичката ситуација во земјата и во регионот.

„Ахмети истакна дека ДУИ е посветена на реформите во земјата, почнувајќи силно од реформирањето на судството и владеењето на правото. Преку спроведување на реформите, Македонија ќе помогне во враќањето на меѓународниот фокус и што поскоро интегрирање на земјата во НАТО и започнување на преговорите за членство во Европската Унија.“ информира ДУИ.

Други приоритети на новата Влада, наведува партијата на Ахмети, остануваат и добрите меѓуетнички односи и Охридскиот договор заедно со подобрувањето на животниот стандард, економскиот развој и отворање нови работни места.

Ахмети изразил уверување дека нова влада Македонија ќе има идната недела.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -