fbpx
35.8 C
Skopje

Како Москва ќе реагира на членството на Црна Гора во НАТО?

АКТУЕЛНО

Москва ќе реагира на влезот на Црна Гора во НАТО во согласност со целите и задачите кои стојат пред неа. Ова го изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захариева.

Ќе реагираме на изменувањата на военополитичкиот пејзаж во зависност од случајот, како што тоа го прават сите земји, поаѓајки од целите и задачите кои стојат пред самите нив, рече таа во одговор на прашањето дали Русија е подготвена за членство во Подгорица во атлантскиот сојуз.

Захариева исто така посочи, дека прашањето за тоа дали се подготвени за членство треба да биде поставено не кон Русија, туку кон самата Црна гора и нејзиниот народ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -