fbpx
16.8 C
Skopje

ВИДЕО: Вучиќ и официјално стана шеф на државата

АКТУЕЛНО

Александар Вучиќ денеска положи заклетва во Собранието на Србија и ја презеде должноста шеф на држава.

Заклетвата ја положи на Уставот на Србија и на Миросавлевото евангелие.

„Се колнам дека сите свои сили ќе ги посветам на зачувување на суверенитетот и целата територија на Република Србија, вклучително и на Косово и Метохија, како нејзин составен дел, како и остварување на човековите и малцинските права и слободи, почитување и одбрана на Уставот и законите, зачувување на мирот и благосостојбата на сите граѓани на Република Србија и дека совесно и одговорно ќе ги исполнувам сите свои должности,“ посочи Вучиќ.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -