fbpx
33.8 C
Skopje

Јапонската министерка за одбрана: Ги поддржуваме сите опции на САД за Северна Кореја

АКТУЕЛНО

САД јасно ставија на знаење, како со зборови така и со дела, дека сите опции се на маса. Силно го поддржувам ставот на САД, изјави јапнската министерка за одбрана Инада на  регионалната безбедносна конференција во Сингапур.

Таа нагласи дека го поддржува ставот на САД во однос на Севрена Кореја, вклучително и воени удари, доколку тоа е потребно. Министерката истакна дека Токио сака да изгради посилен сојуз со Вашингтон, кој би можел да има регионална безбедносна улога.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -