fbpx
29.8 C
Skopje

Иденфтикувани атентаторите во Лондон

АКТУЕЛНО

Извршителите на терористичките напади во Лондон се Рашид Редван и 27-годишниот Хурам Бат , соопшти Скотланд Јард. Хурам Шазад Бут е на 27 години, британски државјанин, роден во Пакистан. Тој бил познат на полицијата и внатрешното разузнавање Ми-5.

Негов соучесник е 30-годишниот Редван кој останал надвор од очите на службите. Тој се претставуваше како Мароканец и Либиец и укажа различни датуми на раѓање. Третиот бомбаш сеуште се идентификува. Како резултат на терористичките напади во британската престолнина загинаа 7 лица, вклучувајќи еден француски државјанин. Хоспитализирани се 48 лица, 36 од нив остануваат во болниците. Повредени се и четворица полицајци

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -