fbpx
9.8 C
Skopje

Пакистанскиот премиер Шариф поднесе оставка

АКТУЕЛНО

Пакистанскиот премиер Наваз Шариф поднесе оставка, само неколку часа откако Врховниот суд во земјата донесе одлука за негова суспензија од понатамошното извршување на функцијата.

Суспензијата на Шариф следуваше по истрагата поврзана со неговото енормно богатство и корупциските скандали во кои премиерот бил вмешан.

Шариф ги отфрла сите обвиненија со образложение дека се политички мотивирани.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -