fbpx
36.8 C
Skopje

Трамп ќе го потпише законот за санкции против Русија

АКТУЕЛНО

Претседателот на САД Доналд Трамп го одобрува предлог-законот за воведување на нови санкции против Русија и има намера да го потпише, соопшти Белата куќа, пренесува ДПА.

„Претседателот ги прочита првичните верзии на законот и договорените крајно важни делови од него. Сега тој ја разгледува конечната верзија и врз основа на отвореноста кон забелешките че го одобри предлог-законот и има намера да го потпише“, се наведува во соопштението на Белата куќа.

Сенатот усвои документот со големо мнозинство во четвртокот и за неговата трансформација во закон потребен е само потписот на Трамп.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -