32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Протеински леб без јаглерохидрати

Во надеж за намалување на вишокот килограми понекогаш е добро да промените дел од исхраната. Доколку сакате да го намалите внесот на јаглерохидратите или сакате само да живеете здраво ви препорачуваме одличен рецепт за леб без јаглерохидрати.
Освен што ќе се заситите тој ќе биде и одличен додаток во вашиот оброк, овој вкусен леб е богат со протеини а секое сервирање има 40 калории. Еве ги состојките кој ќе ви требаат и начинот на подготовка.
Состојки:
– 3 јајца
-3 лажици полномасно сирење
– една лажица вински оцет
 Начин на подготовка:
Печката загрејте ја на 150 степени
Внимателно раздвојте ги белките и жолчките
Во еден сад помешајте ги жолчките и сирењето
Во друг сад додајте го винскиот оцет и белките, тоа добро го измешајте се додека не стане цврста смеса
 На белките внимателно додајте ја смесата од жолчките, притоа внимавајте да не ја изгубат пенестата текстура
 Потоа поделете го на десет резниња и ставето го во печката
Лебот се пече околу половина час, оставете да се олади и потоа можете да го конзумирате.

поврзани објави

Последни објави