15.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Грција не сака да екстрадира на Турција двајца пучисти

Обвинителот на грчкиот Врховен суд соопшти дека е против екстрадиција на два од осумте турски службеници кои со хеликоптер избегаа во Грција по неуспешниот државен удар.

Обвинетите, Турција во сопствената држава назад ги сака за да им суди за вмешаност во обидот за државен удар во јули, минатата година.

Веќе претходно, во декември пониските судови го одбија барањето на Турција за екстрадиција  на пет членови од хеликоптерот кој дезертираше, додека за три одобри.

Како што се наведува тие со војниот хеликоптер избегале од Турција во Грција, дене подоцна по обидот за пуч и побарале азил, а судот соопшти дека секој од случаите ќе го решава одвоено.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави