12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Една година затвор поради силување бидејќи лажел дека имал кондом за време на секс

Швајцарскиот суд осудил Француз на година дена затвор поради силување бидејќи ја лажел девојката дека за време на сексуалниот однос имал кондом на својот полов орган.

Како што се наведува, девојката се согласила на сексуален однос, но нагласила дека то ане би го сторила да знаеле дека партнерот немало да користи заштита.

Според информациите, парот се запознал во Тиндер и имале однос веќе на вториот состанок. Французот ставил перзерватив, но веднаш го тргнал без нејно знаење.

Осуденото момче тврди дека кондомот се оштетил кога тој пробал да го употреби. Но се се искомплицрало кога девојката повикал полиција кога дознала дека имала секс без заштита.

 Швајцарскиот криминален суд во Лозана донел одлука да се осуди момчето на година дена поради силување. Адвокатот на жртвата навел дека тоа е прва таква одлука во Швајцарија, а осудениот најавил жалба.
Како и Швајцарија ист закон  за правила на сексуалниот однос има и Шведска и Велика Британија, а тој вклучува дека ако машкото лаже да носи заштита, а не носи тоа се квалификува како силување.

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави