fbpx
16.8 C
Skopje

Одбојкарите во група со Албанија и Шведска во новото издание на Европската лига

АКТУЕЛНО

Македонската одбојкарска репрезентација која по четврти пат ќе настапи во Европската лига ги дозна своите противници. Македонија ќе биде во група со Албанија и Шведска кој ќе бидат сместени во група А. Во втората група се репрезентациите на Данска, Израел, Австрија и Унгарија.

Форматот останува ист, по две најдобри селекции од двете групи одат во ,,фајнал-фор” турнирот. Првиот групен турнир  се игра во Македонија а вториот во Албанија додека Ф4 турниор се игра во Данска од 1 до 2 Јули.

Од ланското издание како што е добро познато загубивме од Естонија во финалето со резултат 3-0 во сетови и го освоивме сребрениот медал.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -