23.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024

Одбојкарите во група со Албанија и Шведска во новото издание на Европската лига

Македонската одбојкарска репрезентација која по четврти пат ќе настапи во Европската лига ги дозна своите противници. Македонија ќе биде во група со Албанија и Шведска кој ќе бидат сместени во група А. Во втората група се репрезентациите на Данска, Израел, Австрија и Унгарија.

Форматот останува ист, по две најдобри селекции од двете групи одат во ,,фајнал-фор” турнирот. Првиот групен турнир  се игра во Македонија а вториот во Албанија додека Ф4 турниор се игра во Данска од 1 до 2 Јули.

Од ланското издание како што е добро познато загубивме од Естонија во финалето со резултат 3-0 во сетови и го освоивме сребрениот медал.

поврзани објави

Последни објави