fbpx
18.8 C
Skopje

ФОТО: Вевчанскиот карневал блесна во препознатлив сјај

АКТУЕЛНО

Традиционално за празникот Василица во Општина Вевчани и оваа година се организираше Вевчанскиот карневал.

Низ улиците на оваа наша мала општина сместена на југозападот од државата продифилираа над 1.000 маски кои ги следеа неколку илјади посетители од државата и надвор.

И годинава традиционалните маски – зет и невеста, Глупавиот Август и музичарите, се неизоставен дел од карневалот со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

По дефилето, василичарите ќе одат од куќа во куќа, а утре рано изутрина заедно со гостите ќе одат на полнење вода на Вевчанските извори. Манифестацијата ќе заврши со традиционалното палење на маските.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -