32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Повторно немири во Украина: Приведени најмалку 11 лица (ВИДЕО)

Најмалку 11 демонстранти се уапсени во немирите кои започнаа пред украинскиот парламент во Киев помеѓу полицијата и демонстрантите.

Демонстрантите пред само еден ден направија камп во близина на парламентот, а судирите со полицијата започнаа уште вчера вечерта, кога полицијата мораше да употреби и солзавец.

Организаторите бараат измени во украинскиот изборен закон со цел да се засили конкуренцијата меѓу партиите. Тие исто така бараат да се формира Антикорупциски суд.

УВАГА! РОЗПОЧАВСЯ ШТУРМ!Поліція почала силовий розгін мітингувальників біля верховної ради. Застосовують кийки та слізогінний газ проти громадян та активістів Руху ВИЗВОЛЕННЯ.

Posted by Рух "Визволення" on Wednesday, October 18, 2017

поврзани објави

Последни објави