fbpx
11.8 C
Skopje

Утрово уапсени Чавков, Мукоски, Пешевска, актерот Јовановски и Горан Ангелов од Велес

АКТУЕЛНО

Рано утрово, по налог на јавен обвинител, уапсени се Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност во МВР, актерот Владо Јовановски, Горан Ангелов од Велес, пратеничката Жаклина Стефановска, пратеникот Крсто Муковски, поранешниот директор на ФЗОМ Саше Стефановски, пратеникот Љубен Арнаудов од Охрид и други. Чавков е уапсен по отворена истрага против него за насилствата од 27 април во Собранието. За време на крвавиот четврток Чавков беше директор на Бирото за јавна безбедност и раководител на штабот на МВР за протестите за Заедничка Македонија. Се очекува утрово Чавков да биде донесен во Кривичниот суд пред судија за претходна постапка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -