fbpx
16.8 C
Skopje

Јавното обвинителство побарало притвор за сите 36 обвинети

АКТУЕЛНО

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик.

Дел од осомничените се заштитени од изрекување на притвор со нивнот пратенички имунитет. Судот треба да го извести претседателот на Собранието за притворањето на пратениците по што Собранието треба да одлучува за одземање на имунитетот.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -