fbpx
11.8 C
Skopje

Долгата рака на Хитлер

АКТУЕЛНО

Сомнежите за руската интервенција на изборите во САД направија голем скандал, дури и до точката каде Фејсбук презеде акција против онлајн пропаганда. Но, влијанието врз Американците преку медиумите и забавната индустрија во никој случај не е ново. Ова се омилените канали за развој на секаква пропаганда.

Приказната има брилијантен пример за тоа што ја поврзува нацистичка Германија со Холивуд.

Германскиот министер за пропаганда, Јозеф Гебелс, ја зацврстува својата моќ за да го обликува имиџот на владата и во земјата и во странство. Во април 1937 година, тој ја префрлил контролата врз сите германски филмски компании во владата и се прогласил за супервизор на сите продукции. Од овој момент, содржината на германските филмови мора да биде “исполнета со националсоцијалистичката идеја”.

Како што потпретседателот на Рејх филмскиот совет, Фриц Видеман, вели: “Не постои такво нешто како” вкус “на публиката; можеме да го обликуваме како што сакаме. Го дефиниравме политичкиот вкус, можеме да го сториме истото со уметноста. ”

Гебелс сака да ги одржи САД неутрални колку што е можно подолго. Тоа значи некако да го спречи Холивуд да создава филмови кои би биле насочени кон насочување на јавното мислење на Американците против режимот на Хитлер. Шефот на пропаганда знае дека има многу битки за време на војната, и тој ја смета битката за контрола на умовите на најважните од нив.

Гебелс ја разбира основната вистина за моќта на киното: филмовите имаат најголемо значење кога кажуваат за она што луѓето го знаат најмалку.

Многу Американци за првпат го гледаат нацистичкиот марш или појавувањето на атентаторот на друго место, додека гледаат филмови или вестите што се емитуваат пред нив во кината. Дали тие ќе ги разгледаат овие луѓе и нивните идеи како “добри” или “лоши” може да зависат од она што ќе го видат и слушнат на екранот.

Со обликувањето на содржината на американските филмови, Гебелс се надева дека ќе го обликува размислувањето на Американците за Хитлер и за неговите политики. Во 1937 година, 88 милиони Американци гледаат филмови секоја недела, а 150 милиони луѓе го прават истото во светот. Гебелс стравува дека моќната анти-нацистичка кампања од холивудските студија би можела да има катастрофални последици за германските амбиции. За помош во манипулацијата на американската психа министерот за пропагандата се обраќа на Георг Гуслинг – генералниот конзул на Германија во Лос Анџелес.

Гуслинг прави сé за да обезбеди студијата во кои доминира еврејското лоби, да не прават филмови, насочени против Хитлер или неговата влада.

До 1937 година, филмскиот бизнис станал четврта по големина американска индустрија со над 2 милијарди долари инвестиција. Лидерите во индустријата се богати – тие се вкупно 40 од 63 Американци кои заработуваат преку 200.000 долари оваа година. На врвот на листата е Луис Б. Мејер со 1,3 милиони долари, што го прави човекот со највисока плата во САД. Шефот на МГМ заработува повеќе пари оваа година од сите членови на американскиот Сенат.

А бројот на американските филмови, кои се емитуваат во Германија, постепено се намалува од 61 во 1933-1934 година до едвај 36 во 1936-1937 година. Холивудските шефови да бараат начин да се договорат со Гуслинг, ако сакаат да обезбедат германски екрани за нивните филмови и да ги задржат своите високи плати.

Во првите три години како конзул, Гуслинг постојано се заканува дека ќе го забрани емитувањето на секој филм кој може да се дефинира како “штетен за германскиот престиж”. Целта е да се направат газдите послушни.

Кога германската агресија растеше околу Олимпијадата во Берлин во 1936, Гуслинг исто така стана поагресивен кон Холивуд. Тој почнува да ги заплашува индивидуалните актери и студиските службеници.

Кога сфаќа дека Malvina Pictures подготвува правење на филмот “Јас бев затвореничка на нацистичка Германија” (I Was a Captive of Nazi Germany) во јули 1936 година, конзулот се поврзува со Здружението на филмските продуценти и дистрибутери (MPPDA) и инсистира тие да престанат со снимање.

Лентата е базирана на вистинска приказна и раскажува за мачното искуство на американската новинарка Стил, која е уапсена од нацистичките власти под обвинение за шпионажа во август 1934 година Стил поминува четири месеци во затвор “Моабит” во Берлин. Била депортирана во САД по интервенција на Стејт департментот. По враќањето дома, новинарката напишал многу приказни за искуството на нацистичка Германија.

Гуслинг ги повикува сите германски актери и актерки во соѕвездието да учествуваат на снимката. Застанал зад своето биро, со огромен портрет на Хитлер зад грб и знамиња со свастики насекаде околу канцеларија, конзул шири страв меѓу нервните гости. Тој ги информира актерите дека ако се појават во филмот, ќе бидат проследени со репресија против нивните роднини и роднини во Германија. Актерите сериозно ги сфаќаат заканите. По состанокот, многу од нив се откажуваат од филмот, а други се согласуваат да продолжат со нивното учество се додека нивните имиња не се појавуваат во финалните натписи.

Кога продуцентот Алфред Менон се свртува кон газдата на цензорите Џозеф Брийн за да добие потребното одобрение за премиерата на “I was a captive of Nazy Germany”, Брийн се согласува со Гуслинг и одбива да го пушти филмот. Како причина тој наведува дека филмот го прекршува кодексот на филмските продукции во делот дека “историјата, институциите, важните личности и граѓаните на други држави треба да бидат фер претставени” на екран.

Одборот на директори на организацијата каде што Брин е шеф ја отфрла неговата одлука. Сепак, нема големо студио што стои зад филмот, и филмот веќе не се емитувал.

Гуслинг ја доби поголемата војна. Тој јасно им кажува на членовите на холивудската германска заедница дека не можат да избегаат од долгата рака на Адолф Хитлер. Ако актерите и актерките одбијат да го слушаат, кој ќе ги заштити нивните роднини во Германија?

 

Гуслинг е значајно поуспешен во обидот да направи промени во два други големи филмови, кои се многу покритични за нацистичкиот режим. Ова се “Реверс патека” (1937) и “Три другари” (1938). И двата филмови се базирани на романи на германскиот писател Ерих Марија Ремарк, автор на “Ништо ново на западниот фронт” (1929 година), кој е познат анти-нацист, кој живеел во егзил. Хитлер го мрази антивоениот роман на Ремарк толку многу што ги забранува неговите книги во Германија. “Три другари” е прва од двете претстави што го привлекуваат вниманието на Георг Гуслинг. Акцијата се развива во Германија кон крајот на 1920-тите. Романот ја раскажува приказната за тројца ветерани од Првата светска војна – Роберт, Ото и Готфрид, кои се борат за опстанок во економски уништената држава. Во филмот, кој е критикуван од страна на германската влада, Готфрид е убиен во уличен судир со нацистите.

Еден од квалитетите на Гуслинг што го прават тоа толку ефективен е неговата способност да ги дознае потенцијалните филмски проекти долго пред повеќето луѓе во Холивуд. Ова е благодарение на неговиот личен шпион – популарниот актер Вернер Плак.

Ќерката на родениот во Берлин актер се сеќава дека тој бил вработен од Гуслинг, “за да ги посетува ноќните клубови и барови за да собира холивудски озборувања”, како и информации за најновите продукции.

“Тој ги следеше сите емигранти, сите креативни луѓе кои дојдоа од Берлин”, вели Ангелика.

Шефовите на студијата го мразат Гуслинг, но се свесни дека ако не се усогласат со неговите барања, штетите ќе бидат многу поголеми од кој и да е филм. Тој има моќ да направи така што нивните продукции да не стигнат до ниту едно кино во растечката германска империја.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -