fbpx
5.8 C
Skopje

Пеповите 100: Само пет се пред него, но никој подобар по неговите победи

АКТУЕЛНО

Пеп Гвардиола во среда навечер влегува во одбрано друштво на тренери со над 100 натпревари во Лига на шампиони и тоа во средба на која неговиот Ман. Сити ќе гостува кај Шахтјор.

Граѓаните ги имаат сите пет победи, па веќе порано го обезбедија првото место во групата.
Но, како Гвардиола стои во однос на тренерите кои веќе имаат најмалку 100 натпревари во Лига на шампиони?

Гвардиола Барселона ја одведе до две Лига на шампиони, 2009. и 2011. година. Каталонците ги водеше дури во 50 натпревари, а изгуби само пет. Во Баерн клупата во Лига на шампиони ја водеше 36 натпревари, а иако имаше повеќе порази него во Барса, по однос на прашањето после 100 победи тој е најуспешен.

Споменуваме дека во 99 натпревари неговите екипи примиле дури 98 голови, додека постигнале дури 235 голови.

ФОТО

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -