31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

ШПАНЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Гвардиола повторно го „краде“ новиот супер-талент на Барса, за сето тоа виновна откупната клаузула

Манчестер Сити во зима го донесе од Барселона Самуел Умтити, тврдат новинари на шпанскиот фудбалски портал Диарио Гол.

Францускиот стопер би можел да се пресели на “Етихад“ за сума од 60 милиони евра која за играч од негов калибар изгледа прилично смешно.

Имено, Барса со Умтитија потпиша договор до 2016. година во кој е впишана откупна клаузула од 60. милиони евра.

Меѓутоа, изминатото лето трансферот на Нејмар од Барселона во ПСЖ покрена лавина реакции, а секако дека на богатите шеици цифрата од 60 милиони евра нема да претставува никаков проблем.

Играчот оваа сезона се покажа како одлично решение на Камп Ноу, а на Граѓаните не им смета ниту тоа што моментално е повреден.

 

Инаку, Гвардиола порано дури го водеше тимот на Баерн го “украде“ од Барса Тиаго Алкантро така да ништо ново не би се случило доколку тргне по сјајниот француски дефанзивец.

поврзани објави

Последни објави