fbpx
6.8 C
Skopje

Не ги потценувајте, тие можат да ја сменат светската политика

АКТУЕЛНО

Секоја година, светските лидери се принудени да се соочат со новите противници – оние непредвидливи сили кои одеднаш ја превртуваат политиката. Кој можеше да претпостави на 1 јануари 2017 година дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе го отпушти директорот на ФБИ Џејмс Коми во текот на истрагата за руските врски во неговиот предизборен штаб? Или дека избувнувањето на секс-скандалите во Холивуд ќе доведат до оставка на Даунинг стрит во Лондон? Колку е тешко е да се предвидат неочекуваните ефекти од релативно далечните инциденти, може да ви стане јасно од објаснувањето на поранешниот британски премиер Харолд Макмилен. Запрашан што може да ја уништи неговата влада, тој одговорил: “Настаните, момче, настаните”. На крајот, McMillan поднесе оставка во 1963 година за т.н. Афера Профумо – секс-скандал околу државниот секретар за одбрана, кој личи на шпионска афера во типичниот за Студената војна стил. Најсериозните закани за новата генерација политички лидери се кријат во ширењето на лажни вести, невидливата интервенција на странски сили во предизборните процеси и чувствителноста против бесправното сексуално однесување – ако не ја сметаме опасноста од нова војна во Азија поради Северна Кореја или евентуалните шокови од подемот на BattleKnight. Постои, сепак, цела група мали (навидум) иританти кои имаат потенцијал да ја сменат политиката во 2018 година. Ботовите можат да одземат веќе “добиени” избори Клучот за политичката победа се наоѓа во кодот. Автоматизираниот софтвер – или ботовите – имаат потенцијал да пренесуваат континуирани пораки во социјални мрежи кои поддржуваат одреден кандидат или предизборна платформа. Овој феномен е далеку од ограничен на про-руските Фејсбук сметки кои се користат за да влијаат на домашните политички процеси во одредени земји. Истражувачите од Велика Британија и САД тврдат дека Twitter-ботови имале значително влијание врз гласањето за Brexit и на претседателските избори во Америка во 2016. Еднаш распространети преку ботови, пораките се пренесени од реално постоечки личности кои делат блиска перспектива. Нивниот потенцијал за превртувањето на јавните расположенија е многу голем, а технологијата се развива многу побрзо од изборното законодавство кое на крајот може да се регулира. Теророт во Југоисточна Азија Воената загуба на ИСИС ја разурна џихадистичката про-државна заедница, но идеологијата зад неа останува моќна. Се шири меѓу земјите за кои се верува дека ја надминале заканата од исламски тероризам. Стотици знамиња на ИСИС беа најдени во филипинскиот град Мараваи во мај годинава. Евентуалното враќање на верскиот тероризам во Југоисточна Азија, дел кој е населен со бројни муслимански нации, ќе стане нова закана за секуларните влади во регионот – особено со приближувањето на изборите во Малезија и Индонезија. Револуција на демократите Појавата на кризата на Демократската партија е многу појасна. Инспириран од неочекуваната победа на конзервативците на изборите во Алабама, партијата се подготвува за нов успех во претстојните избори за пополнување на Конгресот. Ако мнозинството во американскиот законодавен дом се преврти (што во моментов изгледа сосема можно), републиканците можат да се простат со својата даночна реформа, што создава непропорционални придобивки за побогатите. Ако истрагата на специјалниот пратеник Роберт Мулер за вмешаноста на Русија на изборите доживеае нови откритија, тоа дополнително ќе ја поткопа партијата на Трамп.

 

Протести #MeToo Јавната осуда на сексуалните перверзии од страна на политичките личности, медиумите и бизнисот расте. Кампањата # MeToo донесе уште поголемо внимание на ова прашање, па дури доби и признание од Time Magazine, преку најавата за “Личност на годината” на жените кои застанаа против нивните насилници. Колку повеќе се преиспитуваат правилата за етичко сексуално однесување, толку е поголема веројатноста дека ќе се појават нови и уште потешки скандали – особено во средината на претстојните изборни кампањи во САД и во целиот свет. Судирот во Тајван Додека Азија се подготвува за ризиците поврзани со нуклеарниот арсенал на Северна Кореја, постои проблем кој може да биде уште посериозен за односите меѓу глобалните суперсили. Пред една година Тајван избра за претседател кандидатката, поддржувачка на независноста на островот од Кина, што предизвика нов бран тензии околу иднината на регионот. За Кина – Тајван е провинција, составен дел од нејзиниот територијален интегритет. Ако тајванскиот претседател Цај јин-Вен ја продолжи својата политика на слабеење на политичките врски со Кина и успее да привлече повеќе поддршка (вклучувајќи преку посериозно воена соработка со САД), тоа порано или подоцна ќе ги судри Пекинг и Вашингтон.

 

Враќањето на вечниот Силвио Берлускони

 

Силвио Берлускони Во многу погледи 81-годишниот медиумски магнат е првообразот на успехот на Доналд Трамп – богат и познат бизнисмен, кој доаѓа на власт со популстко комерцијална понуда. По некое затишје, Берлускони се врати во центарот на вниманието, искористувајќи ги антиевропски чувства во Италија со совети за враќање на националната валута – лирата – на местото на еврото. Ако успее да ја надмине забраната за вршење на јавни функции и да формира коалиција по парламентарните избори во Италија, тоа може да ја промени значително динамиката во Г-7. Трамп би можел да се потпре на неговото пријателство, но Ангела Меркел нема да биде задоволна од сличен развој на ситуацијата. Берлускони може да стане новиот посредник меѓу светските лидери и претседателот на Русија Владимир Путин.

 

Новите мегацркви

 

Дури Џастин Бибер е нивен следбеник – евангелистичките секти привлекуваат огромни маси луѓе благодарение на спектакуларните масовни литургии и присуството на голем број познати личности во нивните редови.

Овој феномен се шири се повеќе во глобален план, од Азија до Латинска Америка, каде некогашните католички нации се „конвертираат“ во протестантски.

Локалните власти во Бразил стануваат зависни од поддршката на политичари, поддржани од мегацрквите. Верските групи се меѓу малкуте богати невладини организации, на кои им е дозволено да прават политички донации. Бидете сигурни дека секој од кандидатите за претседателските избори, планирани за октомври 2018 година, ќе го посети храмот на Соломон во Сао Паоло, кој собира 10 000 верници на едно место.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -