2.8 C
Skopje
Thursday, November 30, 2023

Со полициска придружба, хрватски бродови повторно рибарат во спорниот Пирански залив

Хрватските медиуми јавуваат дека три рибарски бродчиња, со полициска придружба, утринава испловиле да ловат во спорните територијални води на границата меѓу Хрватска и Словенија. Словенија вчера најави дека ќе почне да ја имплементира одлуката на арбитражниот суд според која спорните води во Пиранскиот залив, кој Хрватска го вика Савудриска вала и припаѓаат на Словенија. Хрватските бродчиња отпловиле да ги соберат мрежите кои во петокот ги оставиле во морето, и се вратиле во своите пристаништа со уловот.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -