21.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

ЕХФ со текст за Македонија: Македонците се „луда банда“ која гледа медал

Македонската ракометна репрезентција игра над сите очекувања на Европското првенство во Хрватска. Го освои првото место во Групата Ц во конкуренција на Европскиот првак Германија, бронзената репрезентација од последниот Мундијал, Словенија и селекцијата на Црна Гора.

Овие одлични игри беа повод за одличен текст на официјалната интернет страница на ЕП.

„Лудата банда има едно око на медал“, стои во насловот на текстот. Авторот на текстов вели дека Македонија сигурно има искуство и квалитет за големи дострели, бидејќи во составот игра ракометари како Борко Ристовски, Дејан Манасков и Кирил Лазаров.

Најголемиот успех на Македонија е петтото место на Европското првенство во Србија, но во ЕХФ сметаат дека нашиот национален тим оваа година може многу повеќе, најмногу поради селекторот Раул Гонзалес, кој изминатата сезона го предводеше Вардар до титулата во Лига на шампиони.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА

поврзани објави

Последни објави