fbpx
20.8 C
Skopje

Олаф Шолц: Германија не треба да ја диктира економската политика на земјите од еврозоната

АКТУЕЛНО

Германија не треба да ја диктира економската политика на своите партнери од еврозоната, изјави социјалдемократот Олаф Шолц, кој се очекува да биде идниот министер за финансии во новата коалициска влада на германската канцеларка Ангела Меркел.

– Не сакаме да им диктираме на другите европски земји како да се развиваат економски, нагласи Шолц, кој веројатно ќе го замени конзервативецот Волфганг Шојбле, кој осум години беше симбол на економските мерки за штедење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -