fbpx
5.8 C
Skopje

САД бара од Јужна Кореја да се уапси братот на Бан Ки-Мун

АКТУЕЛНО

Државното обвинителство на САД побара од Јужна Кореја да биде уапсен братот на поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун.

Ова барање се заснова на тоа што Бан Ки-Санг се обвинува дека заедно со својот син кој работи како брокер со недвижнини, пробале да  продадат зграда во Ханоју за 800. милиони долари. Токму поради ова тој и неговиот син се сомничат за корупција, перење пари и проневера.

Во текот на сослушувањето во судот во Њујорк, помошникот обвинител побарал апсење на Бан Ки-Санг. Осомничениот кој е извршен директор на јужнокореанската градежна фирма „Кингам Ентерпрајс“ се уште не е уапсе.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -