3.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Почина еден од творците на Ламбурџини

Денес на 81-годишна возрас во Италија почина еден од клучните луѓе во историјата на автомобилскиот гигант Ламбурџини, Паоло Станзани.
Ламбурџини е завиен во црно и го исплакува човекот кој и го осигура денешниот статус на фирмата како еден од најпознатитет во оваа дејност на супер автомобили со бескомпромисни перформанси  и оргинални презентации.
Станзани веднаш после своето школување во Болоња се запослил во фабриката на Ламборџини во 1963 година. Три години подоцна во тим со Џампало  Даларом и дизајнерот Масело Гандиниј го ствараат револуционерниот модел кој денес се смета не само за најубав автомобил, туку и за прв супер автомобил во историјата, Ламбуруџини Миура.
Потоа Станзани станува технички директор на компанијата и бил вклучен во развојот на останатите класика. Се смета исто така и за татко на Ламборџини Кутача.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -