fbpx
6.8 C
Skopje

Мерцедесот на Тито на аукција, почетната цена ќе ве шокира

АКТУЕЛНО

Некогаш во „Мерцедесот 600“  се возеа претседателите на државите и нивните сопруги. Познато е дека Јосип Броз Тито ги сакаше автомобилите, тој беше фасцинирано од моделот „Мерцедес 600“ од кој најатрактивен беше кабриолет со шест врати.

Во сопственост на СФРЈ беа само два модели од вкупно 59 направени. За жал овој примерок бил продаден во 1989 година.

Наскоро овој Мерцедес би требало да добие нов сопственик. За продавањето ќе се погрижи аукциската куќа „Tom Hartley JNR“ а неофицијални информации велат дека почетната цена ќе биде неверојатни 3 милиони евра.

Инаку овој примерок со сериски број 001854 е бензинец и има автоматски менувач а досега поминал 27 илјади километри.

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -