fbpx
2.8 C
Skopje

Шест новинари уапсени во САД – известувале за протестите против Трамп

АКТУЕЛНО

Шест новинари во САД се упасени, од кои двајца во понеделникот, а уште четворица денес, откако известувале од протестите за инаугурацијата на Донал Трамп.

Сите шест новинари ги очекува казна од 10 години затвори и 25.000 долари казна, доколку Судот донесе одлука дека се виновни. Нивните рочишта се очекува да бидат на крајот од март и почетокот на февруари.

Во петокот севкупно беа уапсени околу 200 луѓе, поради вандализирање на државен имот во Вашинготн, за време на инаугурацијата на 45. претседател на САД, Доналд Трамп.

Полициските билтени не откриваат зошто и под кое обвинение се приведени новинарите, кои ќе останат во притовр се додека не бидат решени случаите. Од полицијата информираа дека во целата постапка, повредени се 6 офицери.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -