fbpx
4.8 C
Skopje

Трамп им забрани влез во САД на сириските бегалци

АКТУЕЛНО

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп забрани било каков влез во земјата на сириските бегалци, а тримесечна забрана за издавање на американска виза се воведува за државите: Иран, Ирак, Либија, Сомалија, Судан и Јемен.

Трамп вчера потпиша декрет во кој им се забранува издавање виза на државјаните на овие земји како не би дошло да радикални исламски терористи влезат во САД.

Организацијата за заштита на човековите права остро го осуди ова, тврдејќи дека не постои врска помеѓу бегалците од Сирија и терористите.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -