fbpx
11.8 C
Skopje

Ердоган до САД: Немојте нам да ни држите лекции!

АКТУЕЛНО

Откако САД најавија двојно зголемување на царините за увоз на турски челик и алуминиум, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека Турција нема да потклекне пред заканите и уцените, објави германската новинска агенција ДПА.

На собир на приврзаници на неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), во северниот турски град Ѓумушхане, Ердоган порача дека „оние кои не преземаат никакви мерки против исламскиот проповедник Фертулах Ѓулен, кои ги штитат и чуваат во палати, не можат да ѝ држат лекции по право на Турција“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -