11.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

ВИДЕО: По првпат Русија го тестира моќниот „Алигатор Ка 52“

Во прес службата ,, Хеликоптер Русија “ соопштуваат дека компанијата која произведува авиони ,,Прогрес“ започнала тестирање на првиот борбен хеликоптер „ Алигатор Ка 52 “.

Како се наведува првата серија на „ Алигатор“ планирана е да се извезе пролета оваа година. Оваа верзија е модификација на хеликоптерот Ка-50 ,,Црна Ајкула “. Предвидена е за откривање и распознавање на различни објекит, напредни копнени објекти, уништување на оклопна техника на авиони и хеликоптер кој ниско летаат.

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави