Sun. Oct 1st, 2023

Лукот е познат по своите лековите својства и е најупотребувана состојка во лековите од народната медицина. Ние Ви презентираме како да направите масло од лук и кои се неговите придобивки…

Исчистете една глава лук со средна големина и чистите парчиња ставете ги во стаклена тегличка и прелејте со нерафинирано сончогледово масло, а потоа ставете го садот во фриждер. Следниот ден исцедете една лажичка сок од лимон и додадете ја кон смесата, а потоа умаво измешајте ја. Пијте од овој напиток три пати на ден еден час пред јадење. Лекот може да го пиете во период од 3 месеци и потоа треба да направите пауза.

Овој лек ја подобрува еластичноста на крвните садови и ги прочистува, а спречува и инфаркт на срцето и мозокот. Ја спречува појавата на рак, го зајакнува имунитетот, ги чисти белите дробови, делува антибактериски, ја спречува појавата на габични инфекции и го подобруа варењето.

Многу луѓе си ги излекуваа проблемите со овој народен лек – пробајте и Вие!

Leave a Reply

Your email address will not be published.