fbpx
8.8 C
Skopje

ВИДЕО: Како зборуваше актерот Ванчо Петрушевски: Ова се последните мигови кога можеме да ја одбраниме Македонија таква каква што ни ја оставија нашите претци!

АКТУЕЛНО

Тука сум роден, тука биле моите прадедовци, нашите татковци, треба да живеат и нашите синови. Дојде време за заедничка Македонија, дојде време да застанеме сите под знамето на Македонија. Вака веќе починатиот актер Ванчо Петрушевски зборуваше на протестите на „За Заедничка Македонија“.

– Се работи за нашата Македонија. Ова е многу повеќе од политички партии, функции или нечии кариери. Го повикуваме раководството на ВМРО-ДПМНЕ да излезе и да не поддржи масовно за зачувување на унитарна Македонија. Нашата цел е искрена и оправдана. Очекуваме секој кој ја сака својата татковина, кој ја почитува историјата, но и исто така сака иднина, да не поддржи нас. Потребна е акција, сега дојде времето, велеше Ванчо Петрушевски.

Да живее Македонија! Ние друга татковина немаме, една и единствена, Македонија, сите заедно за нашата Македонија, унитарна и единствена, рече на крајот од својот говор Петрушевски, видео кое масовно деновиве после неговата смртт се споделува на социјалните мрежи.

 

 

https://www.facebook.com/100027216231099/videos/156019575315249/

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -