fbpx
11.8 C
Skopje

Екс претседателот на Бугарија: Бараме допишување на договорот за добрососедство, грабежот на бугарската историја мора да прекине

АКТУЕЛНО

Раководството на АБВ побара од премиерот да биде иницирано допишување на договорот за добрососедство со Република Македонија или прифаќање на декларацијата, која ја определува историјата на Бугарија.

Иднината на Македонија во НАТО не може да помине без грабежот на историјата на Бугарија, категорични се од партијата. АБВ има резерви за името „Илинденска Македонија“ и не го прифаќа името “Северна Македонија“, стана јасно после средбата со Бојко Борисов.

Според нив несериозно е да се ограничува општата историја во времето на Отоманската империја и тоа треба да биде определено во договорот со Скопје. Повод за опасноста на формацијата е дека македонскиот премиер е заборавил да ја спомене улогата на бугарите во Илинденско – преображенското востание.

“Наше мислење е дека Илинденското востание по својата природа е бугарско. Потребен е нов документ, бидејќи мојата прогноза, за жал, е дека во познатиот македонски дух ќе продолжиме да го правиме таквото читање штетно за нас, Бугарите, за овие настани “, рече претседателот Георги Парванов (2002-2012).

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -