21.8 C
Skopje
Sunday, April 14, 2024
Платено политичко рекламирање

Пенс: Трамп ќе ја добие и битката за Врховниот суд

Американскиот потпретседател Мајк Пенс  во саботата со предупредување до своите демократски противници против опструирањето во Конгресот со цел да го спречат потврдувањето на кандидатот на претседателот на САД Доналд Трамп за испразнетото место во Врховниот суд, за што Пенс даде јасно до знаење дека шефот на државата во секој случај ќе победи.

Инаку, Горсач, кандидатот предложен од страна на новоизбраниот американски претседател Трамп, е заговорник на смртната казна и жесток поборник на конзервативната Америка, особено за прашањата врзани за семејството, религијата и абортусот.

„Бидете сигурни, ќе работиме со челниците на Сенатот за судијата Горсач да добие потврда за својата номинација, на овој или на оној начин. Тоа место не ѝ припаѓа ниту на една партија,идеологија или интересна група“,порача потпретседателот Пенс.

Потпретседателот истакна дека Горсач е подготвен да се сретне и да разговара со сите 100 сенатори, а веќе тоа го сторил со 12 од нив.

Со оглед на фактот дека мнозинството на Републиканската партија е од 52 сенатора, републиканците во тој случај ќе мора да придобијат барем осум сенатори од Демократската партија. Ако евентуално, пак, се случи блокада на изборот на Горсач, републиканците би можеле да ги променат правилата според коишто простото мнозинство би било доволно за потврда.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави