4.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

Витаминот А штити од проблеми со памтењето

Храната богата со витамин А го смалува ризикот од слабеење на когнитивните функции како што се памтењето и внимателноста.

Кинеските и канадски научните спровеле истражување во кој учествувале 330 испитаника на просечна старост околу 77 години. Се покажало дека 61% од испитаниците имале нормално ниво на витамин А а 26% имал благ недостаток, додека 13% имаат сериозен недостаток на овој витамин.

Со цел за да се спречи недостатокот на витамин А би требало секојдневно да конзумираме намирници богати со витамин А како што се морков, тиква, спанаќ, компир, зелка, марула, брокули, домати, кајсии, праски како и јајца и рибино масло.

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -