Fri. Sep 22nd, 2023

Избраниците на Анте Назор стигнаа до првата победа на гостински терен оваа сезона во АБА лигата, и тоа во 21. коло, совладувајќи го тимот на Олимпија Љубљана со конечен резултат 72:91.

Аеродромци одлучно влегоа во натпреварот, добивајќи го првиот период со 12:16, во кој целовремено имаа предност од 4 поени. При крајот на првото полувреме на натпреварот преку Ѓуровски, МЗТ Скопје, за прв пат дојде до двоцифрена разлика (28:38), но домаќините до крајот на полувремето постигнаа еден поен повеќе па со тоа на полувреме „штрковите“ заминаа со предност од +9 поени (33:42).

И покрај силниот влез на Олимпија во второто полувреме, МЗТ Скопје, не се предаде па третиот период го добија со 15:23. Во овој период МЗТ ја оствари и најголемата предност до тој момент од +17 поени (43:60). До крајот на натпреварот скопјани рутински ја потврдија победата, и ги обезбедија највисоките +20 поени предност во четвртиот период. До крајот на натпреварот домаќините оваа разлика ја намалија со само еден поен, а конечниот резултат беше 72:91.

Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Темс со 21 поен, додека веднаш позади него беше Дреновац со 17 поени. На победата допринесоа и Скот и Ван Острум со по 15 поени.

By D.S

Leave a Reply

Your email address will not be published.